25 tipů na dárek na poslední chvíli

balení dárků

Do předání dárků zbývá jen pár hodin. Jenže vy žádný nemáte. Zachvátí vás panika. Co teď?
Občas se to stane každému. Zůstaňte klidní. Mám pro vás několik tipů na dárky, které zvládnete zprocesovat během chvilky. Stačí platební karta a tiskárna.

Nadělte vědomosti

Audiokniha

Papírovou knihu v knihkupectví už sehnat nestihnete. Ale tu namluvenou, audioknihu (1), zvládnete pořídit za pár minut. Stačí si jen vybrat. Na trhu je množství různých distributorů audioknih. Klidně vyberte svého oblíbeného. Osobně vám mohu doporučit audiolibrix. Najdete tam i celou sekci, která vám pomůže s výběrem té pravé knihy. Kniha dorazí na e-mail, který zadáte, a navíc si můžete vytisknout i dárkový poukaz.

Miluje knihy a vy nevíte, co všechno už přečetl/a? Pak nabízí audiolibrix ještě skvělou službu knižního předplatného. Stačí vybrat, kolik chcete investovat.

Členství v klubu milovníků architektury

Nechte obdarovaného nahlédnout pod pokličku festivalového dění. Umožníte jí/mu také přístup k exklusivním návštěvám budov, kam se běžně není možné dostat, či na speciální komentované procházky. Navíc tím podpoříte konání celé akce. Klub Milovníci architektury (2) na webu OpenHouse najdete ve střední části stránky.

Členství v klubu Praha křížem krážem

Že jsou Milovníci architektury jen pro Pražáky? Pak mám ještě jeden tip: Praha křížem krážem (3). Kristýna Maková přenáší procházky po Praze on-line a jsou tak dostupné všem. Nesedí časy? Nevadí. Procházky lze přehrávat i zpětně. Kromě toho Kristýna připravuje i další přednášky a webináře. Vybrat si můžete od čtvrtletního po roční členství.

předplatné časopisu

Objednat dnes časopisy on-line (4) je otázka chvilky. Doručování bývá bezproblémové. Poukaz si můžete vytisknout nebo můžete dárek neohlášeně přijít poštou a pobavit se o něm až potom. Titulů je nepřeberné množství: měsíčník Architect+ nebo čtvrtletník Art of Living pro milovníky architektury, lifestylový Proč Ne nebo Dolce Vita, ikonický Vogue nebo Heroine, kreativní Praktickou ženu, či cestovatelský National Geographic nebo Travel Life. Nebo prostě nabijte poukaz a výběr už bude na obdarované/m.

Nabídněte nové dovednosti a zážitky

Kurzy nejsou jen o nových dovednostech. Často jsou taky o zážitcích. Možnost zkusit si něco nového. Osahat si řemeslo.

Řemeslné kurzy

U řemesla si asi jako první představíte chlapa. Nevadí. Vězte, že kurz výroby nože (5) může být stejně zajímavý pro obě pohlaví. Záleží jen, jestli je přitahuje kovářské řemeslo. Pokud vám pro ženu přijde kovářské kladivo příliš, v nabídce jsou i šperkařské kurzy (6).

Velmi oblíbené jsou kurzy výroby bot (7). Výroba bot přitahuje hodně lidí, nezávisle na pohlaví. Ty nejlepší kurzy (a boty) u nás dělá Ben Hrubeš. Bohužel jsou často vyprodané. Prošla jsem pro vás hormady ševců, abych našla takové, kde ještě volné termíny mají. Pro živé kurzy na výrobu bot zkuste Veroniku Mocovou, pro video kurzy je pak vyhlášený Ateliér Dareen.

Mezi muži jsou hodně oblíbené také řezbářské kurzy (8). Pro začátečníky je vhodný kurz vyřezávání lžíce či jiných jednoduchých předmětů, hlavně k praktickému použití. Drobnější předměty se pak dobře vyřezávají z kostí (9). Byť naprosto jiným způsobem než ze dřeva.

Pro psavé mohou být zajímavé kurzy vazby knih (10). Živý kurz aktuálně vazby knih nabízí jen Mistr a žák. Pak můžete také koupit jen návod. Jenže u on-line kurzu se nemůžete přehrabovat papírem a nasávat jeho vůni.

Řemeslné kurzy podle úrovně náročnosti shrnuje platforma hobbylab. Můžete u nich zakoupit také dárkové poukazy na konkrétní kurzy. Pokud váháte a netušíte, které řemeslo vybrat, sáhněte po poukazu od Mistr a žák. Otevřené poukazy jak datem, tak i tématem, nabízí i platforma naučmese. Další řemeslné kurzy najdete také na Fleru.

Gurmánské kurzy

Znáte to, láska prochází žaludkem. Ať je to tak či jinak, požitek z dobrého jídla či pití rozhodně činí náš svět příjemnější. Není třeba mít vlohy pro vaření, pod dohledem zkušeného lektora jde prostě o zážitek. A třeba je chytne natolik, že se pustí do vaření taky.

Pro milovníky kávy může být skvělým dárkem kurz art latté nebo jiný kávový kurz (11) z nabídky coffeesource. Pány určitě osloví kurz vaření piva (ano, domácího vaření piva; 12). Zajímavý může být i kurz pečení chleba (doma pečený chleba je totiž úplně jiná liga, vím to z vlastní zkušenosti). V kurzech pečení (13) exceluje Maškrtnica.

Vaření může být i velká zábava klidně pro celou skupinu. Součástí programu je vždy i konzumace. Výběr je z velkého množství kuchyní, se zkušenými kuchaři. Vybírejte kurzy vaření (14) na ChefParade nebo na Kulinářském institutu.

Nabijte je vědomostmi

Manuální zručnost je jedna věc, jsou tu ale také možnosti rozvíjet svůj duševní potenciál. V součastné době je na trhu široká paleta kurzů seberozvoje (15). Skvělé programy nabízí M.arter, který se zaměřuje na rozvoj rodiče (nikoli ve výchově, k té tudy). Zajímavé kurzy osobního rozvoje najdete i na naučmese.

Dárky na míru

Že neznáte správnou velikost? To u poukazu právě vůbec nevadí! Velikost si už vyřeší obdarovaný sám, stejně jako barvu či vzor.

Taková košile na míru (16), to je hned jiný pocit než konfekce. Krejčovství O´black nabízí dárkové poukazy nejen na košile na míru, ale třeba i na obleky. U žen hraje v pohodlí prim spodní prádlo. Protože nepohodlnou podprsenku ani sebedokonalejší košile nespasí. Šití skvěle padnoucího spodního prádla na míru (17) nabízí Bára Severin.

Věděli jste, že si můžete nechat namíchat osobní parfém (18)? Doporučila bych vám Ludmilu Kotalíkovou, ale ta posílá poukazy výhradně poštou. Nabízím ale alternativu – na naučmese má „kurzy“ vypsány Blanka Běhounková. Pomyslnou třešničkou na dortu pak může být šperk „na míru“ – díky multipasu ke čtyřem různým šperkařkám (19) si vybere snad každý. A to včetně mužů!

Květiny 4x jinak

Květiny umí rozzářit. Svou krásou potěší naši duši. Že už do květinářství vážně nestihnete skočit, ikdyby nakrásně měli otevřeno? Chápu. Mám jiné řešení: darujte květinové předplatné! Můžete si vybrat, jestli to budou pokojovky (20) čtvrtletně nebo každý měsíc, kytice z českých luk a hájů (21) či jen semínka k vysetí (22).

Pro milovníky květin se může hodit i floristický kurz (23): v nabídce naučmese.cz je pár hodinový floristický kurz i relaxační víkendová dílna.

Když máte hluboko do kapsy

Jedlé dárky

Doma v kuchyni určitě najdete nějaké suroviny, které se dají zužitkovat. Pro sestřenici můžete namíchat směs na vánoční mufiny a pro kamaráda uvařit karamelový likér. Jedlé dárky (24) mají jednu důležitou výhodu: nejsou to lapače prachu. Prostě se snědí. A příští rok si to klidně můžete zopakovat.

Darujte svůj čas

Může to vypadat lacině, ale často je to ten nejlepší dárek, který můžete dát. Darujte svůj čas (25). Vymyslete, co byste mohli společně podniknout, co byste pro obdarovaného mohli udělat. Vytvořte drobné poukázky, na které to napíšete. Může to být třeba malý trhací bloček: pohlídám děti, abys mohla s kamarádkou na kafe, vysaju celý byt, celodenní výlet aj. Nezapomeňte na jednu důležitou věc: vynasnažte, aby poukaz byl opravdu uplatnitelný. Abyste si na své blízké ten čas udělali.

Tipy na závěr

Překvapení

Moment překvapení můžete ještě posílit. Vytiskněte jen QR kód a přidejte tajemné číslo (pro uplatnění poukazu, viz níže). Dokud obdarovaná/ý nenačte kód, nebude tušit, o co se jedná. Pod QR kód lze totiž schovat naprosto cokoli.

Jak na to?
Vyberte si, jestli budete odkazovat na konkrétní soubor či jen na textovou zprávu. Soubor pak uložte na dostupnou adresu na vnitřní síti nebo na webu (třeba přes úschovnu). Na stránkách QR kódů si vyberete, kam chcete, aby kód odkazoval, a vygenerujte svůj QR kód.

Na co nezapomenout

U voucherů jde hlavně o kód, který s nimi dostanete. Jejich konkrétní vzhled obvykle není pro uplatnění příliš podstatný. Můžete klidně vytvořit poukaz vlastní, vyrobit koláž či nakreslit obrázek. Dárek pak dostane příjemnou osobní linku.