Mixletter: O sněhu, zrcadlu, stodolách i špercích

Dočkali jsme se! Konečně napadla pořádná náruč sněhu. Doufám, že sněžení i Vám, stejně jako mně, zvedlo náladu. Ona je ta zima hned jiná, když za okny není pořád tma, ale je tam bílo. 


můj rok 2020
Pohled do zrcadla

Minule jsem psala, že jsem z kamínků nachystaných na rok 2020 jsem nepoužila ani jediný. Při podrobném zkoumání jsem zjistila, že jeden přece ano. Růžový safír, který je součástí čísla 0, je ústředním kamenem náhrdelníku Voluione maxima.

Autorský stříbrný náhrdelník inspirovaný volutovými motivy v architektuře

řešení hádanky
Cihly a šindele

V minulé hádance jste tipovali, ve které zemi stojí tento dům. Vypadá jako z Provence, ale stojí v Česku. Původně to byla stará stodola. Její statika byla stále velmi dobrá a tak se ji majitelé rozhodli využít.

Bylo potřeba vyměnit jen asi 10% dřevěných trámů. Dům je řešen jako dřevostavba vestavěná do původní stodoly. Všechny odkryté trámy jsou původní a krásně k nim ladí dřevěné podlahy.

Více fotografií.

Majitelé vybrali špaletová okna, což se k domu perfektně hodí. Jejich zelená barva je pak snem majitelky – jinou barvu oken si ani neuměla představit. V domě se skrývá i prostorná a vzdušná keramická dílna.

Jak se staví dřevostavba do jiné budovy.


Neopakovatelný autorský náhrdelník ze stříbra Ag 925/1000 a turmalíny se vzorovanými články ve tvaru měsíců doplněný turmalíny
Sgraffiti vzory mohou představovat ledacos. V tomto s měsíci to mohou být rakety stejně jako tulipány. Nebo něco úplně jiného. Záleží jen na úhlu pohledu. To je jedno z jejich kouzel. 

Sehnat velký kus šunky, pokud nechcete rovnou celou kýtu, nevypadá úplně snadně. Zvláště, když ji chcete i s kůží. Ony jsou k dostání vlastně pořád, ale obyčejně jsou nakrájené na plátky. Stačí se jen ozvat a říct si o větší kus. Můžete si ji pak upéct třeba s touto skvělou marinádou!

Tip: Nevím jak vy, ale my máme na šunce pečenou kůži moc rádi. Takže rozhodně nesundáváme, jen nařežeme. Pokud chcete bez, vyberte si rovnou v krámě bez kůže. A budete mít o starost méně.


hádanka
Skleněný had

Tipněte si, jakém účelu slouží budova na obrázku.
Nabízím možnosti: muzeum, galerie, nákupní centrum, věděcký komplex.

Odpověď se dozvíte v příštím mixletteru.


Vytrvat je potřeba nejen dnes. Není to jen covid, který nás nutí přes veškerou nepohodu vytrvat, vydržet, starat se. Je tu spousta dalších důvodů, proč tak či onak vytrvat. A přesně o tom zpívá Steve Winwood v písni Holding On z roku 1988:
 „Used to live in the danger zone
Any day it could get too rough
Now I’m glad I kept holding on
Now I’m glad I had soul enough…“


z archivu
Začátky kolekce Volutika

Když jsem ještě neuměla vyrábět vlastní filigrány, používala jsem ty bižuterní. Jako malý kousek ve šperku. Tento byl jedním z prvních. Na prodej byl pod jménem Golden pekoe, ale pracovní jméno bylo „Jane“. Odkazuje na romány od Jane Austinové, na honosná anglická sídla připomínající hrady, na jejich nádheru a historii.

Nedávno jsem mluvila se zákaznicí, která ho již přes 8 let vlastní. Psala mi, že stále patří mezi její nejoblíbenější šperky! ♥


města a místa
Taj mahal

Taj Mahal v Indii se řadí k novodobým divům světa. Není to palác, jak by si někdo mohl možná myslet, ale hrobka. Byl postaven v 17. století na památku ženy mughalského vladaře Šáhdžahána – Ardžumand Banu Baygam, které se říkalo Mumtáz Mahal. Zemřela předčasně, ve 36 letech, a vladař pro ni truchlil celé dva roky! Truchlil-li vladař, truchlila celá zem – nebylo dovoleno slavit, poslouchat hudbu, nosit šperky a používat parfémy.

Monumentální stavba, ke které se vchází přes neméně monumentální brány, je postavena z bílého mramoru. Celé mauzoleum je bohatě zdobeno: květinovými motivy vytesanými i vykládanými, mozaikovými dlaždicemi a rytou kaligrafií vykládanou černým mramorem. 

Díky použití bílého mramoru se mění barva Taj Mahalu během dne. Ráno je narůžovělý, k večeru mléčně bílý a za měsíčního svitu zlatavý. Čas od času je ale potřeba mramor vyčistit – na celou stavbu se nanese vrstva bláta a ta se pak nechá týdny působit. Procedura je to prostá, ale funguje již po staletí.

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Taj_Mahal-1

Taj_Mahal-2

Taj_Mahal-3

Taj_Mahal-4

Taj_Mahal-5


Měkce našlapujíce ve sněhu se blíží únor. A s ním i pravidelné zdražování. O 10% budu zdražovat všechny šperky v nabídce, mimo loňské kolekce: Voluione a Sgraffiti s kamínky. Zdražení nastane 1.2. Vyberte si včas!


Přeji pěkný den!

Líbí se Vám mixletter? Můžete ho mít jednou za dva týdny ve Vaší schránce. Stačí, když mi tu necháte Váš e-mail:

Napsat komentář