Mixletter: Jaký byl rok 2020?

Rok 2020 je za námi. Byl rozhodně nevšední a neobvyklý. Byl náročný pro každého z nás. Mnohým změnil plány. Co přinesl rok 2020 architektuře? A jak změnil mé plány?


bilancování
Změny v architektuře

Každá krize je zároveň příležitostí, kterou lze využít. Jak se pandemická krize odrazila v architektuře? 

 • Po téměř sto letech se architekté a plánovači měst vrátili k myšlence soběstačných čtvrtí (vše důležité by mělo být v dosahu 15 minut buď pěšky nebo na kole/MHD).
 • Změnily se nároky na uspořádání bytů – v nových návrzích se již odráží nutnost oddělených pracovních míst a velká poptávka balkonech a terasách.
 • Výrazně ubylo open-space projektů, jež byly dlouhodobě kritizovány pro negativní vlivy na psychiku pracovníků a jejich soustředění, a stávající open-space kanceláře jsou často přebudovávány na menší pracovní bloky.
 • Narůstá podíl budov s kombinovaným využitím (pro bydlení, práci, vzdělávání i relaxaci), které zahrnují i energetickou a potravinovou soběstačnost komplexů.
 • Muzea jsou projektována s více vstupy a různými trasami, aby nedocházelo k velkým kumulacím osob.

Navíc nadále pokračují snahy o maximální využití materiálů z budov, které bylo nutné zbourat, a to včetně betonu. Na síle získávají i rekonstrukce nejrůznějších objektů a jejich přebudovávání pro nový účel. [zdroj]


můj rok 2020
Pohled do zrcadla

Moje plány na rok 2020 byly diametrálně jiné. Velmi hezky to ilustruje tato loňská novoroční PFka – jsou na ní kameny a kabošony, které jsem měla připravené na šperky. Samozřejmě jsem neočekávala, že je použiju všechny. Jenže nakonec jsem nepoužila ani jediný! Neznamená to ale, že se nic nepovedlo: 

 • V únoru jsem spustila vlastní e-shop na www.nady.cz,
 • v květnu jsem ho vylepšila o platební bránu a Zásilkovnou,
 • v červnu přibyly Sgraffiti šperky s kameny,
 • v srpnu jsem dala novou podobu tomuto newsletteru,
 • v listopadu přišly na světlo světa nové šperky z kolekce Volutika
 • a v prosinci jste si mohly říct o svou pohlednici

Vlastně to byl docela úspěšný rok. Navzdory všem nesnázím a nepředloženostem.


řešení hádanky
Novodobé sgrafito

V minulé hádance jste tipovali z jaké doby je interiér na fotografii, případně i místo, kde se nachází. Na obrázku je budova nádraží z města Ivanovo (mezi Moskvou, Jaroslaví a Novgorodem). Tato výstavní budova byla postavena v roce 1933, ale zdobení v interiéru přibylo až v 50. letech. 

Rozlehlá budova o úctyhodné rozloze 5,5 tisíce m2 patří k významnému kulturnímu dědictví Ruska. Byla už třikrát rekonstruována (v 50., 80. letech a loni), vždy aby do ní byly doplněny nejnovější technologie. Setkávájí se v ní tak dva protichůdné styly – avant-garde a sovětský konstruktivismus – zde ale až neobvykle sladěné do působivého výsledku.

Výzdoba připomínající sgrafito byla inspirována textilními vzory ze 30. let 20. století. Vzor zde byl ale nášen pomocí šablon jako další vrstva, dekorativní štuk, nikoli vyškrabáván do podkladu.

Více o stavbě.

Modrá barva také není původní. Ta přibyla při první rekonstrukci budovy, kdy byla obrovská hala rozděla na dvě menší – modrou a červenou. Původní barvy byly ve stylu avant-garde: červená, šedá a béžová. 

Více fotografií.


Neopakovatelný autorský drátovaný náhrdelník z mědi a porcelánu doplněný říčními perličkami.
Štít. Ochrana a znak. Rodný dům a rodová hrdost. Připomínka dob dávných. Dob, kdy rodiny držely při sobě a kdy nad rodinu nebylo. Hodnoty, které nám loňský rok opět vrátil do středu pozornosti.

Sladkého máte možná už dost. Já jsem letos progresivně nechala rodinu jíst cukroví hned, jak bylo upečené, takže přejezení nejsme. Vánoce jsou za námi, ale je tu ještě svátek Tří králů. A k tomu patří tříkrálový koláč.

Tip: Ke Třem králům se váže mnoho tradic. Zkuste si některé připomenout. Času na to bude při lockdownu více než dost.


hádanka
Cihly a šindele

Ve které zemi byste hledali tento dům?

Odpověď se dozvíte v příštím mixletteru.


Na naladění do pracovního procesu Vám možná přijde vhod rocková písnička od Pat Benatar: Hit me with the best shot.


města a místa
Benátky

Benátky jsou bezpochyby jedním z klenotů Itálie. Vzhledem ke své poloze v laguně nabízejí nevšední možnost prohlédnout si celé město během plavby gondolou. Město je vystavěno na 118 ostrovech, které spojuje přes 400 mostů. Na 15 tisíc domů je postaveno na dubových kůlech zabodnutých do mořského dna. 

V Benátkách najdete bezpočet nádherných historických budov. Díky své poloze v laguně, o jejíž nedobytnost Benátčané důkladně pečovali, neproběhla v Benátkách žádná velká bitva. Jeden z mála, kdo si dovolil Benátky ostřelovat, byl maršál Jan Radecký z Radče (ano, Čech!). 

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

benatky_1

zdroj: https://www.instagram.com/p/CFY84Z8CzpT/?igshid=1sg4zg07rdelu

benatky_2

Zdroj: https://www.instagram.com/p/CJnY0f2MD7h/?igshid=mewybxh6qbf2

benatky_4

Zdroj: https://www.instagram.com/p/CJnGITRHtyY/?igshid=1lmzz52hu59g6

benatky_5

Zdroj: https://www.instagram.com/p/B8RhTgkqkNj/?igshid=1t71wf8pfy1nl

benatky_3

Zdroj: https://www.instagram.com/p/CCOHnfYKFAK/?igshid=hybqtwgokyrn

Do nového roku
Vám přeji 

hodně zdraví,
neutuchající naději 
a dostatek optimismu.


Přeji pěkný den!

Líbí se Vám mixletter? Můžete ho mít jednou za dva týdny ve Vaší schránce. Stačí, když mi tu necháte Váš e-mail:

Napsat komentář