Mixletter: Vánoční čas a pohlednice

Pokud jste se mi někdy snažili dopsat a nešlo to, moc mě to mrzí. Chybička se vloudila. Dobrá zpráva ale je, že teď už vše funguje!


Náhrdelník Rozeta inspirovaný krásou  a křehkostí vitráží a v zdávající poctu starým mistrům architektům a stavitelům.

překvapení
Pohlednice

Každý rok posílám vánoční přání nebo PFky. Nejinak tomu bude i letos. Ráda bych jednu poslala i Vám. K tomu bych potřebovala chvilku Vašeho času – totiž abyste mi napsali Vaši adresu: 

porigami
Vánoční přáníčka mohou vypadat různě. Mě cvrnklo do nosu tohle krásné porigami, které je přáníčkem a dekorací zároveň. Líbí se mi nejen netradičním formátem, ale také zpracováním architektury.

řešení hádanky
Tajemné místo

Helfštýn - pohled na jednu ze zpřístupěných komnat z ptačí perspektivy.

V minulé hádance jste tipovali stavbu na fotografii a případně i místo, kde se nachází. Správná odpověď byla hrad Helfštýn. Nově je zpřístupněna velká část původního hradního paláce, odkud je i fotografie z hádanky. Další si můžete prohlédnout zde.

Helfštýn je náš druhý nejrozsáhlejší hradní komplex, hned po Pražském hradu. Jeho základy se datují do 13. století. Na přelomu 14. a 15. století pak byl přestavěn na rozsáhlou gotickou pevnost. Pánové se na Helfštýně střídali, na konci 16. století bylo jádro hradu zbouráno a postaven honosný renesanční palác. Opevněný hrad nikdy nebyl dobit, jeho gotické opevnění se osvědčilo i v 17. století.

Protože ale hradní páni patřili k protestantům, byl po roce 1656 zdemolován hradní palác (opevnění zůstalo téměř nepoškozené). Ještě za pruských válek v 18. století se uvažovalo o jeho obnově. K tomu ale nedošlo a následně byl hrad ničen a cíleně demolován Ditrichštějny, kteří jej měli ve správě. Dnes je z kdysi velkolepého hradu bohužel jen zřícenina. Více z historie zde.


Autorské stříbrné puzetové naušnice se sgraffiti vzorem zvýrazněným patinou.

K Vánocům neodmyslitelně patří hvězdy. A barevná světýlka. Sgraffiti naušnice nabízejí obojí: broušené kameny krásně odrážejí světlo. Jen hvězdičky jsou na skladě už jen jedny.


Recept - losos v mandlové krustě

Losos s mandlovou krustou je klasika. Ale možná jste ho ještě nikdy nezkoušeli uvařit doma… protože jste netušili, že je to tak jednoduché! Vážně. Potřebujete jenom plátky mandlí, zelené lístky a sýr – kompletní recept třeba tady.  

Tip: Ementál nemáme moc v lásce. Vyzkoušeli jsme s čedarem a drcenou rukolou a bylo to moc dobré. Kdybyste neměli žádné zelené lístky, můžete zkusit přimíchat zelené pesto.


hádanka
Sgrafito nověji

Z jaké doby byste řekli, že je tento interiér? A ve které zemi byste ho hledali?

Odpověď se dozvíte v příštím mixletteru.

hádanka

Tentokrát jsem pro Vás vybrala vesele laděný klasický vánoční song: Jingle Bell Rock – Bobby Helms. Ale pokud byste chtěli raději něco jemnějšího, Frank Sinatra a Let it snow určitě nezklame.

PS: Klasická rocková píseň „Rock you like a hurricane“ z roku 1984 samozřejmě nedostala nový kabát se symfonickým orchestrem loni, nýbrž už před dlouhými dvaceti lety. Za chybu se moc omlouvám a děkuji Vám za upozornění.


Evropské metropole v jednom obrázku - tip na dárek

Cestovat můžeme momentálně spíše jen prstem po mapě nebo ještě lépe v myšlenkách. Které z měst výše byste chtěli navštívit, až to bude možné? Máte svoji srdcovku? Napište mi!


Na e-shopu jsou teď jen šperky skladem. Takže pod stromeček to ještě můžou stihnout. Nejzazší termín objednání šperků je 18.12. (ČP). Později už opravdu nemohu garantovat doručení včas.  


Přeji pěkný den!

Líbí se Vám mixletter? Můžete ho mít jednou za dva týdny ve Vaší schránce. Stačí, když mi tu necháte Váš e-mail:

Napsat komentář