Mixletter: Jak pozvednout město?

Opatření stíhá opatření a všichni doufáme, že na fatální scénáře nedojde. Pojďme se na chvíli ponořit do klidných vod architektury a odpoutat své myšlenky od aktuálních problémů.


vylepšené fasády

zajímavost
Opravené fasády

Patrick Commecy na přání zákazníků maluje na fasády domů malby, které bychom mohli označit za fresky. Klade přitom důraz na autentičnost místa a jeho historii.


Neopakovatelný autorský náhrdelník z bronzu a porcelánu inspirovaný secesní architekturou
Spolupráci se Šárkou Schmelzerovou jsem navázala už před lety. Hledala jsem tehdy  „obrázky“ do svých rámečku. Z některých jsou dneska okénka. Jako toto secesní okénko.

řešení hádanky
Ptačí perspektiva

V minulé hádance jsem se Vás ptala, které evropské město je na fotografii. Bez váhání jste správně odpovídali, že to jsou Benátky. Město je vystavěno na 118 ostrovech, které spojuje přes 400 mostů. Na 15 tisíc domů je postaveno na dubových kůlech zabodnutých do mořského dna. Možná víte, že Benátky se potápějí. Větší problém jsou ale pravidelné záplavy zvané „Acqua alta„. Jde o vysoký příliv, který se ale v různých částech Benátek projevuje jinak.

Problém není zdaleka jen globální oteplování, ale také špatná infrastruktura. Zhruba před šesti stoletími se Benátčané bránili před nájezdy tak, že všechny řeky směřující do laguny odklonili od města.

Laguna se tak nezanáší a naopak prohlubuje. Na začátku 20. století pak došlo k větším poklesům některých budov důsledkem čerpání vody ze studní (což je dnes v Benátkách zakázáno).

Více o Benátkách.
Více fotografií Benátek.
Projekt ptačí perspektivy


inspirace
Vyškrabávané obrazy

Budovy mívají spousty fascinujících detailů. Mnohdy jen stojím a „zírám“. Hlavně u historických budov často přemítám, jak asi naši předci tyto mistrovské kousky vytvořili. Jedním z takových detailů, které ráda přetavuji ve šperky, je i sgrafito. Třeba tyto nádherné obrazy na renesančním domě U Rytířů v Mikulově. 


Čokoládový koláč s cuketou

Čokoláda umí zahnat všechny chmury. Zvláště dnes, v době podzimních plískanic a nejisté epidemiologické situace. Čokoládový koláč pak přijde k duhu. Navíc je v něm cuketa a jen 1/2 hrnku cukru!

Tip: Pokud ho chcete schovávat, dejte ho raději do mrazáku. Jinak by mohl záhy ožít vlastním životem.


Ze zákulisí: Na obrázku je jeden z návrhových listů pro nové šperky z kolekce Volutika. Inspiraci pro ně jsem našla hlavně v drobnějších detailech různých budov.

hádanka
Stavby starověku

Uhádnete, která stavba se na obrázku před Vašimi zraky digitálně rekonstruuje?

Odpověď se dozvíte v příštím mixletteru.

Přeji pěkný den!

Líbí se Vám mixletter? Můžete ho mít jednou za dva týdny ve Vaší schránce. Stačí, když mi tu necháte Váš e-mail:

Napsat komentář