Mixletter: Kdo nic nezkusí, nic se nenaučí

Videa nejsou moje silná stránka. Ale kdo nic nezkusí, nic se nenaučí. Takže jsem to zkusila znovu, jinak. Snad je to tentokrát lepší.


video
Rozbalování jako zážitek

Na balení šperků si dávám extra záležet. Aby bylo napínavé, smysluplné a potěchou pro oko. Jak potom vypadá rozbalování?


Nádraží v belgických Antverpách mělo na konci 20. století namále. Během druhé sv. války byla navazující vlaková hala poškozena a strukturální narušení vedlo téměř k její demolici. K té naštěstí nedošlo, v roce 1986 byla hala, i díky posunu v technologiích, opravena a slouží dodnes.
Foto IG@urbanolivier

řešení hádanky
Záhadná mozaika

V minulé hádance jsem se Vás ptala, z čeho je vyrobena mozaika na zdi. Tipů nepřišlo mnoho, ale většinou jste trefili. Mozaika je poskládaná ze střešních tašek. Ovšem ne nových. Jedná se o tašky, které byly sundány z jiných budov před jejich demolicí.

Ve stavebnictví se nejrůznější recyklované materiály (recyklace betonu, lisovaný tetrapack aj.) používají už delší dobu a ani znovupoužití stavebních materiálů není nic nového. Již od nepaměti byly opuštěné stavby potajnu rozebírány a lidé si z nich stavěli jiné, převážně užitné, stavby.

Recyklace a upcyklace stavebních materiálů je výrazným, byť málo viditelným, trendem dnešní architektury. V Evropě existují specializané firmy, které dům určený k demolici pečlivě rozeberou a všechny znovupoužitelné části vyjmou. V cirkulárních ekonomice, která se snaží minimalizovat vstup nových surovin, pak recyklace stavebního odpadu nabývá na významu.

Další příklady použití recyklovaných střešních tašek.


inspirace
Pocta starým mistrům

Obdivuji vitráže. Jemnou práci s drobnými sklíčky, která jsou vyskládávána do složitých, velikých obrazců. Třeba jako v katedrále Notre-Dame na fotografii. Vydrží věky, ale není těžké je zničit. Kámen nebo plameny nechají rychle zapomenout na práci mistrů. Onu jemnost, ale i křehkost připomíná kolekce Vitrážky z mé dílny. Náhrdelníky mají jen jedno poslední okénko vitráže. Všechna ostatní už se vysypala.


Cobbler u nás doma představuje to nejlepší z koláče – je v něm spousta šťavnatého ovoce a křupavé posypky. Žádné těsto. Zkuste ho třeba ze švestek s trochou skořice. Doma ho pečeme večer a ráno jen ohřejeme. K snídani si ho dávám s tvarohem.

Tip: Pokud váháte, jakou vybrat nádobu na pečení, vyberte tu vyšší.


Autorské stříbrné puzetové naušnice se sgraffiti vzorem zvýrazněným patinou.

Šperky ze Sgraffiti kolekce jsou inspirované sgrafitem z budov. I způsob, jakým je vyrábím, je blízký sgrafitu – vzor vyškrabávám do destičky. V poslední várce Sgraffiti naušnic si můžete vybrat kromě vzoru a tvaru i z mnoha barev kamínků.


hádanka
Ledovcové městečko

Ledovcové městečko vypadá nádherně. Na fotce ale něco nesedí? Napište mi, co je na fotce jinak než ve skutečnosti!

Odpověď se dozvíte v příštím mixletteru.

Přeji pěkný den!

Líbí se Vám mixletter? Můžete ho mít jednou za dva týdny ve Vaší schránce. Stačí, když mi tu necháte Váš e-mail:

Napsat komentář