13 zajímavých faktů o krajkách (edice 2019) z kolekce Volutika

1. Téma

Krajky, edice 2019, se nese v duchu obdivu k přírodě podobně jako třeba v secesi. Je postavena na nepravidelnostech daných přírodními tvary kamenů. Jako plošky kamenů odráží světlo, odrážejí jejich tvary krásy přírody. Párovost je lehce nedokonalá a je jen hříčkou přírody.

Tyrkysy a topazy použité pro kolekci.


2. Barevnost

Barevnost je tentokrát omezená, přestože příroda nabízí nekonečné spektrum barev. V kolekci jsou tyrkysy modré jako blankytná obloha, zirkony průzračné jako voda v potůčku, lapisy temně modré jako nebe s hvězdami. Najdete v ní také granáty rudé jako kapky krve. Perly bělostné jako nevinnost sama. A onyxy černé jako vesmír.


3. Zdroj inspirace

Krajková kolekce je inspirována především secesní architekturou. Jsou to motivy, které dokreslují krásu kamenů. Tentokrát jsem zabrousila i trochu do baroka, objeví se nepravidelnost a ladné plné tvary.

Chalcedon v krajkách (2017; prodáno)


4. Variace

Podobně jako v přírodě není jen jedna modrá květina, je tentokrát krajka pro jeden kámen v několika variantách. S patinou i bez patiny. Zdobená i nezdobená.


5. Ručně broušeno

Kameny vybrané pro letošní edici jsou 100% broušeny ručně, lidmi. Žádný stroj totiž neumí brousit nepravidelné tvary. To umí jen lidé. Nejde to ani stroji přednastavit. Takže už samotné kameny jsou malé umělecké dílo!


6. Nádherné perly

Perly, které jsem vybrala pro tuto krajkovou kolekci, vynikají nádhernými přírodními tvary. A jejich silná vrstva perleti se blyští tak, že je to vidět i na fotkách!


7. Kořeny krajek v kolekci Volutika

Úplně prvním krajkovým šperkem byl náhrdelníkem byl „Moon in lace“ z kolekce Volutika. Zákazníci si krajkový motiv oblíbili natolik, že tyto motivy používám znovu a znovu každý rok. Letos se jedná již o šestou edici.

Měsíc v krajce (2012; prodáno)

Měsíc v krajce naušnice (2012; prodáno)


8. Miniaturizace

Vyrobit miniaturní krajkové naušnice (kameny 8 mm a menší) trvá ještě o něco déle než výroba těch středně velkých (kameny o velikosti cca 13 – 17 mm). Miniaturizace s sebou nese určité problémy a proto není jejich výroba rychlejší.

Středně velké naušnice se zirkony vs miniaturní naušnice s granátem (červený drátek).


9. Počet šperků

V kolekci je tentokrát 12 párů naušnic. Každý pár je jedinečný a to nejen tvarem kamenů. Náhrdelníků je 5, z toho 2 perlové – „malý“ a „velký“.

Krajkové šperky se zirkony a lapisy (edice 2019)


10. Řetízky

Náhrdelníkům jsem vyrobila i speciální řetízky s broušenými kameny, očko po očku. Jedno dvoj-očko má podle velikosti vloženého kamínku od 8 do 12 mm. Výroba samotného řetízku zabere několik hodin.


11. Vylepšení

Oproti edici z roku 2018 mají náhrdelníky vylepšené propojení přívěsků s řetízky, které minimalizuje natáčení přívěsků.

Rámeček „velkého“ perlového náhrdelníku


13. Focení na modelce

Letos jsem obnovila spolupráci s fotografkou Monikou Hůlovou a společně jsme pro Vás nafotily šperky i na modelce. Modelkou jsem byla opět já (Nady), fotila Monika. Přizvaly jsme také skvělou vizážistku Kristýnu Hanákovou.

Ochutnávka z focení na modelce (na uchu Sladkovodní perly v krajce z edice 2019)


13. Celkový čas

Celkově jsem jen výrobou všech krajkových šperků (edice 2019) z kolekce Volutika strávila 92 hodin. V čase není zahrnuto navrhování, leštění a patinování, focení, pochůzky na puncovní úřad a na nákup materiálu ani další práce nezbytná k tomu, aby se šperky mohly dostat až k Vám.

Tyrkys v krajce (naušnice, edice 2019)


Líbí se Vám?

Tyto naušnice a další krajkové šperky z edice 2019 uvolňuji do prodeje 26. 9. 2019. Pokud jste v mém listu, máte již katalog ve své e-mailové schránce.

Pokud ne, zapište ještě teď Váš e-mail do mého listu a příště budete vše vědět mezi prvními:Napsat komentář